SÚČASNOSŤ

restaurant-riviera-1

. 2024 .

Odpočítavame 6 rokov do 100-ročnice značky „RIVIERA“

Pizza, Drink & Event v mestskej časti Karlova Ves, presne na polceste medzi Bratislavským hradom a hradom Devín.

My sme Riviera PIZZERIA & GARDEN.

HISTÓRIA

Výletný hostinec, socialistické pohostinstvo IV. cenovej skupiny, reštaurácia II. skupiny… To všetko sú historické, ale aj súčasné kategórie a skupiny, do ktorých sa zaraďujú prevádzkarne poskytujúce služby verejného stravovania resp. pohostinské služby. Všetkými menovanými si od roku 1930 „prešla“ RIVIERA…

FOTO ZDROJ ⟶ Súkromný archív

Riviera 1930
La Grande Première à la RIVIERA

. 1930 .

PO NÁVRATE Z FRANCÚZSKEJ RIVIÉRY DO VLASTI

Zakladateľ a prvý majiteľ, pán hostinský Jozef Ruža st. pracoval niekoľko rokov v špičkových reštauráciách na francúzskej riviére, kde sa z radovej pozície Garçon vypracoval na významnú pozíciu Chef de rang.

Pri príležitosti otvorenia svojho vlastného hostinca RIVIERA s gaštanovou záhradou v Karlovej Vsi vydáva prvý propagačný materiál.

Riviera 1950
Dobová snímka vytvorená karloveským fotografom, pánom Františkom Sliveckým

. 1950 .

SOCIALISTICKO-GASTRONOMICKÝ „R a J“

Píše sa rok 1948. V bývalom Československu prichádza 25. tzv. „viťazný február“ a spolu s ním generálne znárodnenie majetku zaradeného do súkromného podnikateľského sektora, ktorý prakticky zaniká.

Štátny podnik „Bratislavské reštaurácie a jedálne“ (R a J,š. p.) preberá hostinec do svojho majetkového portfólia a prevádzkuje ho až do roku 1990. Výletný hostinec so snehobielym nastieraním stolov sa počas tejto éry postupne mení na socialistické pohostinstvo zaradené do novovzniknutej pohostinskej kategórie, označenej „IV. cenová skupina“.

Riviera 1990
Schválne…Pamätáte si oranžovú telefónnu búdku „prilepenú“ na čelnú fasádu starého hostinca : ) ?

. 1990 .

ZOSTUP & PÁD SOCIALISTICKO-GASTRONOMICKÉHO „R a J“- a

Po páde komunistického režimu prichádza k postupnej likvidácií, resp. k zániku štátneho podniku „Bratislavské reštaurácie a jedálne“.

Spolu s demokratickým procesom obnovenia súkromného podnikania prichádza reštitučné konanie, v rámci ktorého si právoplatný nárok na nehnuteľnosť uplatňuje rodina zakladateľa.

O rok neskôr preberá hostinec od bratislavského podniku „R a J, š. p.“  do osobného súkromného vlastníctva, po viac ako štyroch dekádach. Následne je hostinec ponúknutý na predaj.

Riviera 1994
Propagačný materiál vydaný pri príležitosti otvorenia novej budovy reštaurácie a vinárne.

. 1994 .

VSTUP 64 ROČNEJ ZNAČKY DO NOVEJ GASTRONOMICKEJ ÉRY A POSTUPNÁ ZMENA F&B KONCEPTU

RIVIERA 1 & RIVIERA 2″… za budovou pôvodného hostinca (prevádzkovaného do roku 1997) vzniká nový gastronomický koncept…

…Novo-vystavaná budova REŠTAURÁCIE II. skupiny s klenbovou vinárňou a s letnou krytou terasou, ktorej neodmysliteľnou súčasťou je (dodnes) časť pôvodnej „divej“ gaštanovej záhrady.

Restauracia-Riviera-90-te-roky-1
Restauracia-Riviera-90-te-roky-2
Restauracia-Riviera-90-te-roky-3

Malá spomienková galéria z 90-tych rokov

Jedlá a nápoje sa tu vychutnávali pri živej „cigánskej“ muzike v majstrovskom podaní kapely pána Ernesta Šarköziho staršieho.